Anal Kanal Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:14

Anal Kanal Kanseri

Anüs, halk arasında makat olarak anılıyor. Çok karmaşık sinir ve kas yapılarından oluşan bu yapı çok fonksiyonel bir organ.
Anüsten içeri girildiğinde yaklaşık olarak 4 cm’lik kısım anal kanal olarak isimlendirilir. Anal kanal kanseri ise bu alanda oluşan kontrolsüz hücrelerin olmasıdır.
Anal Kanser Risk Faktörleri
Risk faktörü olarak tanınan etmenler, kanserin oluşumunu tetikleyen durumlardır. Daha çok görülme riski olduğu sonucu çıkarılmış araştırmalardır. Bakıldığında ilk olarak rahim ağrı kanserine de neden olan anüs çevresinde siğiller yapan HPV virüsüdür.
Kadınlarda ve erkeklerde anüs yolu ile cinsel ilişkiye girilmesi, bu kanser türünün görülmesine yol açabilir. Ayrıca cinsel hayatta çok eşli olunması da aynı şekilde risk faktörleri arasında yer alıyor.
AIDS hastalığı, sigara içilmesi, bağışıklık sisteminin baskılanması gibi durumlar direkt olarak risk faktörleri arasında yerini alıyor.

Anal Kanser Belirtileri

Kanser oluşumunu gösteren belirtiler neler? Anüs bölgesinde çok sayıda siğil olması belirtiler arasında. Bunun dışında makatta ağrı ve rahatsızlık hissinin olması, dışkılama esnasında kanama olması, makat etrafında yaralanmaların olması gibi durum anal kanser belirtileri arasındadır.

Anal Kanser Tanısı

Tanı yöntemleri ile doktorların kansere kesin teşhis koyması söz konusudur. Tanının konması için parmakla muayenede ele kitle gelmesi durumunda kanser denebilir. Bunun dışında proktoskop denilen küçük bir alet ile anal kanalın değerlendirilmesi, gerekli bölgeden biyopsi alınması sağlanabilir.

Anahtar Kelimeler; Anal Kanal Kanseri, Onkoloji Hastanesi, Onkoloji Randevu

Etiketler:, , ,