Baş ve Boyun Kanserleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:22

Baş ve Boyun Kanserleri

Erken teşhis olması halinde baş ve boyun kanserleri tedavi edilebilir. Kanserlerin çoğunun erken teşhis için uygun olduğu söylenebilir.
Baş ve boyun kanserleri ağız boşluğu, yanların iç kısmı, damak, diş eti, dil, dudaklar, ağız tabanı, burun delikleri, boğazın alt kesimini hemen hemen o bölgenin tamamını kapsıyor. Peki, risk faktörleri neler?

Baş ve Boyun Kanserleri Risk Faktörleri

Alkol ve tütün kullanımı, kanser oluşumunda en etkili görülüyor. Bunun dışında ağzı boşluğu ve larinks olmak üzere baş boyun kanserinin en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Kanser gelişme riskinin tüm ve alkol kullanımı ile doğrudan ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız birinin kullanılmasında risk daha da yüksek olacaktır.

Baş ve Boyun Kanserleri Belirtileri Nedir?

Baş ve boyun kanserleri belirtileri kapsamında direkt olarak bilgi veriliyor. Baş ve boyunun herhangi bir kesimin de şişlik olması belirtiler arasında. Genellikle ağrısız ve gittikçe büyüyen tarzda bir şişlik olabilir. Ağız içinde dilde ya da dudakta iyileşmeyen yaraların olması da aynı şekilde bu kanser türünün belirtileri içinde. Çiğnemede ve yutkunmada güçlük çekilebilir, devam eden ses kısıklıkları olabilir. Nefes alma ya da konuşma güçlüğü çekilebilir. Devam eden kulak ağrısı ya da kulak çınlaması da söz konusudur. Belirtiler arasında işitme güçlüğü ya da boyunda şişlik olması tespiti yapılmıştır. Doktor incelemelerini bu kapsamda yapacaktır.

Etiketler:, ,