Kan Kanseri (Lösemi)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:12

Kan Kanseri (Lösemi)

Kan kanseri lösemi nedir? Kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalden fazla çoğalması ile ortaya çıkan kanser türüdür denebilir.
Vücuttaki kan üretimini etkileyen kan kanseri¸ özelliklerine göre sınıflandırılır. Akut lösemi genel olarak çocuklarda ortaya çıkan bir türdür. Kronik lösemi ise çoğu zaman yaşlı kişilerde görülür. Kan kanserinin hücre türüne göre myleoid, lenfoid gibi çeşitleri vardır.

Kan Kanseri Belirtileri

Kan kanserinin oluşumunu gösteren belirtiler olacak. Ele gelen büyük lenf ve dokuların olması, en sık görülen belirtiler arasında. Bunun dışında nedeni bilinmeyen ateşlenme, gece terlemesi gibi durumları da direkt olarak kanser belirtisi olabilir. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar, ciltte meydana gelen kanama ve çürük, devam eden halsizlik ve yorgunluk kan kanseri belirtileri arasındadır.


Kan Kanseri Risk Faktörleri

Risk faktörleri değişiyor. Hem genetik hem de fizyolojik olan farklı risk faktörlerinin olduğunu bilmelisiniz. Kan kanseri risk faktörleri aşağıda verilmiştir.

  • Atom bombası gibi çok yüksek düzeyde radyasyona maruz kalınması
  • Aile öyküsü
  • Sigara içilmesi
  • Bazı kimyasallar örneğin benzen
  • Bazı genetik rahatsızlıklar (Down sendromu gibi)
  • Miyelodisplastik sendrum gibi kan hastalıklarının olması


Durumlarında, kan kanserinin görülmesi riski arıyor. Peki, kan kanseri tanısı nasıl konuyor? Bunun için kan testleri ve kemik iliği biyopsisi uygulanması söz konusu. Sonuçlarına bakılarak direkt olarak doktor tarafından hastalığa teşhis konulması mümkün olacaktır. Bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:, ,