Karaciğer Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:07

Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanseri hangi belirtiler ile ortaya çıkar? Karaciğer kanseri risk faktörleri nelerdir? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtı…

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Kişinin karaciğer kanserinden şüphelenmesi, belirtilerin gözlemlenmesi ile olacak. En sık görülen belirtiler; üst karın bölgesinde rahatsızlık hissidir. Bunun dışında karında şişlik hissinin olması da söz konusudur. Karın sağ üst bölgesinden sırta vuran bir ağrı olabilir. Açıklanamayan kilo kaybının yaşanması, yorgunluk ve iştahsızlığın olması da aynı şekilde kanserin belirtileri arasında. Ciltte ve gözlerde sararma olabilir. Bulantı olabilir. Karaciğer kanseri belirtileri kapsamında bunları değerlendirebilirsiniz.

Karaciğer Risk Faktörleri

Kanser riskinin artması neye göre değişiyor? Bakıldığında kronik hepatit B enfeksiyonu, kronik hepatit C enfeksiyonu, ailede hepatit B ve karaciğer kanseri öyküsünün olması, siroz ya da obezite görülmesi gibi durumlarda da direkt olarak risk faktörleri sebebi ile riskte artış olacaktır.

Karaciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Tanının bu alanda uzman olan doktor tarafından konulması için farklı tanı yöntemleri uygulanır. Ultrason en sık uygulanan yöntemdir. Bunun dışında MR, bilgisayarlı tomografi ya da laparoskopi gibi tanı yöntemlerinin uygulanması mümkündür.

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Her hastanın tedavisi farklı şekilde gerçekleşir. Tedavinin belirlenmesi için hastalığın evresi, hastanın yaşı, diğer sağlık sorunları göz önünde bulundurulur. Karaciğer kanseri tedavisi kapsamında belirlenecek olan tedavi yöntemleri seçilir. Size en uygun şekilde uygulanması sağlanır.

Etiketler:, , , ,