Larinks (Gırtlak) ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:02

Larinks (Gırtlak) ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri

Larinks yani gırtlak kaynaklı kanserlere laringeal olarak isimlendirilmiştir. Yutak kaynaklı olan kanserler ise hipofaringeal olarak bilinir.

Her iki kanserde bulunduğu yapı nedeni ile birbirine çok yakın. Gırtlak ve yutak kanseri epitel denen tabakada yer alan skuamoz hücreler üzerinde gelişiyor. İnce ve düz olan bu hücreler tabakada kanseri başlattığından, skuamöz hücreli karsinom ya da skuamöz hücre kanseri olarak isimlendiriliyor.

Gırtlak ve Yutak Kanserini Tetikleyen Durumlar Nedir?

Kanser oluşumunu etkileyen faktörler nedir? Risk faktörleri uzmanlar tarafından açıklanmıştır. İlk olarak tütün ve alkol kullanımı bu kanseri tetikliyor. Aynı zamanda kişinin yetersiz beslenmesi, genetik faktörler, cinsiyet ve yaşa göre de risk faktörlerinin değişmesi söz konusu. Kişinin yaşı, human papillomavirüs enfeksiyonu gibi durumlar kanserin tetiklenmesine neden olabiliyor.


Gırtlak ve Yutak Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Peki, bu kanserin belirtileri neler? Her kişide farklı şekilde görülme ihtimali olsa da çoğu zaman bu belirtilerin bir kısmı aynı anda görülerek, kanserin habercisi olabiliyor. Elbette bu teşhisin konması için doktor kontrolünün olması şarttır. Görülebilecek belirtiler; geçmeyen boğaz ağrısı, kilo kaybı, kulak ağrısı, sürekli öksürük, yutkunma problemi, solunum problemi, boyunda bir yumru ya da kitle, uzun süren ses kısıklığı gibi belirtiler, gırtlak ve yutak kanseri belirtileri arasında yer alıyor. Doktor kontrolleri ile kansere yönelik önlem alabilirsiniz.