Melanom Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:56

Melanom Kanseri

Cilde rengi veren melanositlerde anormal bir üretiminin olması melanom kanseri ile sonuçlanabilir.

Yapılan araştırmalara göre melanom kanseri erkek ve kadınlarda çoğunlukla farklı bölgelerde görülüyor. Kadınlarda yoğun olarak görülen bölge kol ve bacaktır. Erkeklerde ise omuz ve kalçalarda çok daha fazla görülmesi söz konsu.


Melanom Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Melanom kanseri belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? En sık görülen belirtiler üzerinden yola çıkabilirsiniz. Vücutta benlerin renginde ya da boyutunda herhangi bir değişiklik olması belirtiler arasında. Aynı zamanda benlerde sınır düzensizliği de ortaya çıkabilir. Benlerde kaşınma meydana gelebilir. Daha önce var olan bir benin yanında başka bir benin oluşması da kanser belirtileri arasında yer alıyor.

Melanom Kanserinin Risk Faktörleri


Kanserin risk faktörleri arasında aile öyküsü etkili. Melanom kanseri risk faktörleri kapsamında güneş ışığına neden maruz kalındığı da yer alıyor. Ultraviyole radyasyona maruz kalması durumu da riskin artmasına neden olmaktadır.

Melanom Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?


Tanı yöntemleri doktor tarafından belirlenerek uygulanır. İlk olarak ciltteki benlerin muayenesinin gerçekleşmesi sağlanır. Sonrasında ise şüpheli olan yerlerden biyopsi alınması söz konusudur. Tanı ve evrelere göre farklı tetkiklerin konulması söz konusudur.

Melanom Kanserinin Tedavisi


Multidispiliner çalışmaların gerekli olduğu tedavi yöntemlerinde, radyoterapi ve kemoterapi yapılabilir. Cerrahi yöntemlerin uygulanması da doktorunuz tarafından seçilen yöntemlerden olabilir. Melanom tedavisi belirlenerek yapılır.