Meme Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:49

Meme Kanseri

Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseri olarak biliniyor. Meme hücrelerinde gelişen bu kanser türü duktual kanser olarak bilinir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı durumlarda kanser riskinin artması söz konusudur. Meme kanseri için risk faktörü olarak görülen kriterler verilmiştir. İlk olarak kişide aşırı kilo – obez durumu olması kanserin tetikleyicileri arasındadır. Bunun dışında yeterli fiziksel aktivite yapılmaması, alkol kullanılması, ilk doğum yaşının 30’dan sonra olması ya da hiç doğum yapılmaması, ilk adetini erken yaşlarda görenler, 55 yaşın üstünde menopoz olanlar, ileri yaş ya da kadın olmak riski arttıran faktörler arasındadır.


Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi; memede ağrı, zamanla büyüyen bir kitlenin olmasıdır. Bu iki durum meme kanserinin belirtileri arasında gösterilebilir. Memede çekinti olması, deride kalınlaşma olması, şişlik ya da deride tahriş olması da aynı şekilde meme kanseri belirtileri arasında. Meme ucunda hassaslaşma, ilerleyen dönemlerde ise kanlı akıntı ve ağrı ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabiliyor.

Meme Kanseri Tanısı


Teşhisin erken konması, taramanın düzenli şekilde yapılması ile mümkündür. 20 yaşından sonra yılda bir kez doktor muayenesi yapılması önerilir. 20 – 40 yaş aralığının ayda bir kere kendisini muayene etmesi önemlidir. 40 – 69 yaş arasında ise her ay kontrolün dışında, iki yılda bir memografi çektirmesi doktorlarca önerilir.

Etiketler:, , ,