Mesane Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:45

Mesane Kanseri

Mesanede meydana gelen kontrolsüz hücre artışı, mesane kanseri ile sonuçlanır. Peki, kanser nasıl tedavi edilir ya da belirtileri nedir?

Mesane Kanseri Risk Faktörleri

Tam olarak mesane kanseri nedeni bilinmiyor. Ancak bu kanseri tetikleyecek olan pek çok husus bulunuyor. Bu hususları göz önünde bulundurarak, risk faktörleri üzerinden kansere dair bilgi edinebilirsiniz.
Risk Faktörleri;

  • Kronik mesane enfeksiyonunun yaşanmış olması
  • Sigara içmek
  • Bazı kimyasallara maruz kalmış olmak
  • Daha öncesinde tedavi amacı ile alt karın bölgesine radyoterapi yapılması

Gibi durumlar risk faktörleri arasındadır.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirtiler arasında idrarda kan olması yer alıyor. Mesane kanseri belirtileri kapsamında, sık idrara çıkma ya da acil idrara çıkma gerekliliği de olabiliyor. İdrar yaparken sırtta ya da alt karın bölgesinde ağrı oluşumu belirtiler arasındadır.

Mesane Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

Tanının konması için tanı araçları kullanılarak, yöntemler üzerinden hareket edilir. Mesane kanserinde temel tanı aracı olarak sistoskopi kullanılıyor. Sistoskopi esnasında ince bir tüple idrar yolundan görülerek, mesane inceleniyor. Doktorun gerekli görmesi durumunda biyopsi alınıyor. Her kişinin tanı konma aşamasında uygulanacak olan yöntemler farklı şekilde sıralanabilir. Bu durumda kişinin kanserinin evresi ya da diğer faktörler etkili olacaktır. Mesane kanseri tanısı ardından geliştirilen yöntemler ile tedavi aşamasına geçilmesi sağlanabilir. Kontroller yapılarak, tedavinin sonuçlanmasına destek olunur.

Etiketler:, ,