Mide Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:19

Mide Kanseri

Mide kaburgaların altında, karnın ise üst bölgesinde yer alan iç organdır. Mide kanseri, Helikobakter Pilori virüsüne bağlı olarak gelişir.
Mide kanseri belirtileri, risk faktörleri nedir? Yiyeceklerin sıvı aşamasına gelmesini ve vücuda karışmasını sağlayan bu organda kanseri hücrelerinin oluştuğuna dair belirtiler nasıl gözlemlenir?
Mide Kanserini Tetikleyen Durumlar Nedir?
Belirlenen risk faktörleri, bu kapsamda mide kanseri riskinin arttığını gösterir. Peki, mide kanserinin tetiklenmesine neden olan durumlar nedir? Midede kronik olarak H.Pylori enfeksityonunun olması halinde mide kanseri görülebilir. Bunun dışında kronik mide iltihabı da bu riskin artmasına neden olabilir. Tütsülenmiş, turşuya basılmış, tuzlanmış olan yiyeceklerin çok tüketilmesi riski arttırmaktadır. Ayrıca ileri yaş, ailede mide kanserinin görüldüğüne dair bir geçmiş ve sigara tüketimi mide kanserinin görülme riskinin artmasına neden olur.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin belirtileri arasında hazımsızlık, midede yanma hissi, mide bulantısı yer alıyor. Bunun dışında mide kanseri belirtileri kapsamında yutma güçlüğü, kansızlık, açıklamayan kilo kaybı, az miktarda yemek ile dahi şişkinlik hissinin oluşması, karın ve mide bölgesinde yaşanan ağrılar gibi durumlar da direkt olarak kanserin belirtileri arasında.

Mide Kanseri Tedavisi

Her hastada tedavi süreci farklı şekilde işler. Radyoterapi ve kemoterapi kanser tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Mide kanseri tedavisi için kanserin evresi, kişinin yaşı, kişinin özel hastalıkları gibi pek çok husus göz önünde bulundurulur.

Anahtar Kelimeler; Mide Kanseri, Mide Kanseri tedavisi, Mide Kanseri belirtileri

Etiketler:, , ,