Onkoloji Hastanesi Online Randevu Alma

Onkoloji Online Randevu Alma

İstanbul Onkoloji Hastanesi Online Randevu alma hizmeti ile randevularınızı hızlı ve kolay bir şekilde alabilir veya Çağrı Merkezi temsilcilerine bağlanabilirsiniz. Hastane internet sitesinde bulunan Online Randevu kategorisi iki seçenekten oluşuyor. “Kendim Randevu Almak İstiyorum” ve “Beni Aramanızı İstiyorum” seçenekleriyle hastalarına daha iyi hizmet vermeyi amaçlayan İstanbul Onkoloji Hastanesi, aynı zamanda WhatsApp iletişim hattı ile de kalitesini her gün arttırarak hizmet vermeye devam etmektedir. İstanbul Onkoloji Hastanesi Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Meme Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Genel Cerrahi gibi Tıbbi Birimlerde hizmet vermektedir.

“Kendim Randevu Almak İstiyorum” Online Randevu Seçeneği

Online Randevu hizmetleri arasında bulunan bu seçenek ile hastanenin internet sitesi üzerinden randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sağlık hizmeti almak istediğiniz hastane bölümünü ve randevu tarihini seçerek kolay ve hızlı bir şekilde randevunuzu planlayabilirsiniz. Ayrıca “Kendim Randevu Almak İstiyorum” seçeneğinde sağlık hizmeti almak istediğiniz doktoru da belirleyebilmeniz mümkün.

Bu hizmetten faydanabilmek için İstanbul Onkoloji Hastanesi internet sitesine www.istanbulonkoloji.com/ adresinden giriş yapmalısınız. Ardından Online Randevu kategorisine tıklayarak “Kendim Randevu Yapmak İstiyorum” başlığına giriş yapmalısınız. Sizden istenen bilgiler sırasıyla sağlık hizmeti almak istediğiniz bölüm, doktor, tarih/saat ve kişisel bilgilerinizdir. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurmanız önemlidir. Çünkü randevu bilgileriniz verdiğiniz iletişim bilgilerine gönderilir. Aynı zamanda bilgilendirilmeniz gereken herhangi bir konu olduğunda yine bu iletişim adresleri kullanılır.

Ayrıca bu randevu sistemini kullanırken bölüm seçeneğinden muayene olmak istediğiniz bölümü seçmeden doktor seçeneğine geçiş yapamazsınız. Doldurmamız gereken tüm sekmeler sırası ile aktif olur. Örneğin; Dahiliye bölümünü seçtiğinizde otomatik olarak dahiliye doktorlarından birini seçebileceğiniz ekran açılır. Aynı şekilde doktorlardan birini seçtiğinizde o doktorun boş ve dolu randevu tarih ve saatlerini gösteren ekran açılır. Bu ekrandan randevu tarihini ve saatini seçtiğinizde kişisel bilgiler ekranı açılmaktadır. Burada sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurup “Randevu Al” butonuna tıklayarak randevu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca kişisel bilgilerinizi doldurduğunuz alandan doktorunuzun bilmesini istediğiniz dokümanlarınızı sisteme yükleyebilirsiniz.

“Beni Aramanızı İstiyorum” Online Randevu Hizmeti

Online Randevu hizmetlerinde bulunan bir diğer seçenek ise “Beni Aramanızı İstiyorum” randevu seçeneğidir. İstanbul Onkoloji Hastanesi internet sitesi üzerinden bu hizmete giriş yaptığınızda sizden randevu formunu doldurmanız istenir. Ardından randevu formundaki kişisel bilgileriniz ile Çağrı Merkezi temsilcileri sizinle iletişime geçer. Bu şekilde randevularınızı planlayabilir ve randevu iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. “Beni Aramanızı İstiyorum” Online Randevu hizmetinde sizden istenen bilgiler isim, soy isim, TC kimlik numarası, telefon numarası, e-mail adresi gibi bilgilerdir.

Tıkla Konuş Uygulaması

Tıkla Konuş platformu İstanbul Onkoloji Hastanesi internet sitesinde bulunan, Çağrı Merkezine bir tıkla bağlanmayı sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilir, herhangi bir konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Tıkla Konuş Uygulaması İle Online Randevu Alma

Online Randevu seçenekleri arasında bulunmayan ancak randevu almak, herhangi bir konu hakkında bilgi almak gibi birçok işlemin gerçekleştirebildiği Tıkla Konuş platformu, İstanbul Onkoloji Hastanesi internet sitesi üzerinde yer alır. Bu hizmeti kullanarak Çağrı Merkezi temsilcilerine kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Onkoloji Hastanesi sitesine www.istanbulonkoloji.com/ adresinden Tıkla Konuş butonuna tıkladıktan sonra yeni sekme olarak Tıkla Konuş ekranı açılır. Ardından ekranda bulunan “Ara” tuşuna bastığınızda sistem otomatik olarak Çağrı Merkezini arar, sizi bir çağrı merkezi temsilcisine yönlendirir. Ekranın sağ tarafında ses ve mikrofon özelliklerinin seviyelerini belirleyebileceğiniz küçük bir alan bulunmaktadır. Bu alandan kendi ses seviyenizi ve müşteri temsilcisinin ses seviyesini yükseltilebilir ya da azaltabilirsiniz.