Oral Kavite Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:31

Oral Kavite Kanseri

Oral kavite kanseri hangi bölgeyi ifade ediyor? Dudaklar, yanakların iç kısımları, dişler ve diş etleri, dilin üçte ikilik bölümü, dilin altında kalan taban, ağız ve kemik çatısını kapsıyor.
Erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazla görülen oral kavite kanseri, en çok dil, diş eti ve ağız tabanında görülüyor. Yapılan araştırmalara göre ise ortalama olarak 50’li yaşlarda ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Oral Kavite Kanseri Risk Faktörleri

Hangi durum ve koşullar oral kavite kanserini tetikliyor? İlk olarak tütün ve alkol kullanımı, ağız kanseri için güçlü iki risk faktörü oalrak gösteriliyor. Bunların dışında HPV enfeksiyonu ve cinsiyet de direkt olarak risk fakötürne etki ediyor. Kötü diyet, ultraviyole ışınları, genetik sendromlar, ağız hijyeninin yeterli olmaması, immün sistem gibi durumlar risk faktörlerini ortaya çıkarıyor.

Oral Kavite Kanseri Belirtileri Nedir?


Kanserin belirtileri neler? Ortal kavite kanseri belirtileri sonrasında doktor kontrolü olmadan endişelenmemeniz önerilir. Mutlaka tıbbi destek almak gerekir. Ağızda uzun süredir iyileşmeyen yarların olması, kilo kaybı, ağız içinde yumru ya da şişliklerin olması, ağız içinde beyaz ve kırmızı yamaların belirmesi, diş kaybı, çiğneme ve yutma zorluğu, kötü ağız kokusu gibi durumlar belirtileri arasında.


Radyoterapi ile tedavinin olması, kanser hızının yavaşlatılması için gereken yapılır. Ortal kavite tedavisi kapsamında, doktor tarafından radyoterapi ve kemoterapi birlikte uygulanması gerekebilir.

Etiketler:, ,