Over (Yumurtalık) Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:11

Over (Yumurtalık) Kanseri

Yumurtalık kanseri, kadınların üreme organında yer alan yumurtalıklarda gelişen kanser hücreleri ile ortaya çıkıyor? Peki, belirtileri neler?

Over (yumurtalık kanseri), çeşitli belirtileri ile bu kanserin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Belirtilerin kontrol edilmesi, bir ya da birkaçının görülmesi, doktor kontrolünün olması bu noktada son derece önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

İlk olarak inatçı kasık ağrıları ve karın ağrısı belirti olarak sunuluyor. En görülen belirtiler ise artmış karın çevresi şişkinliği, gelip geçici olan bir şişlik ya da ağrı değil, sürekli devam eden bir ağrı olması. Hazımsızlık ve bağırsak şikayetleri de aynı şekilde görülen belirtiler arasında. Artmış idrara çıkma ihtiyacı ve bunun acil bir istek olarak gelmesi. Bu belirtilerin görülmesi durumunda yumurtalık kanserinin oluşumu söz konusu olabiliyor.

Yumurtalık Kanserinde Risk Faktörleri

Yaş, doğurganlık, yaşam tarzı direkt olarak yumurtalık kanseri risk faktörleri arasında. Kanserin görülme ihtimalinin artmasında, mutlaka kişinin aile öyküsü de etkili olacak. BRCA ya da BRCA 2 genlerinde olan mutasyon da aynı şekilde kadınlarda over kanserinin riskini arttırabilir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Cerrahi yöntemler ya da kemoterapi ilk etapta uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında. Özellikle yüksek dereceli olan kanserler için farklı tedavi yöntemlerinin araştırılması söz konusudur. Kişinin kanser evresi ve diğer koşullar yumurtalık kanseri tedavisi için önemlidir. İncelemelere göre tedavinin netleşmesi sağlanır.

Etiketler:, , ,