Özefagus (Yemek Borusu) Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:06

Özefagus (Yemek Borusu) Kanseri

Yemek borusu, ağız boşluğunun sonundan başlayarak göğüs kafesi içinde soluk borusunun arka kısmında devam ediyor. Erişkinlerde yaklaşık olarak 25 cm’dir. Bu bölgede kanser hücrelerinin oluşumu ile yemek borusu kanseri gözlemlenebilir.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Kanserin belirtileri arasında ilk olarak yutma güçlüğü bulunuyor. Ayrıca kişinin yutkunurken ağrı yaşaması da söz konusu olabilir. Göğüste yanma hissinin olması, ağrı olması aynı şekilde bu kanser oluşumunun nedenleri arasında görülecektir. Kilo kaybı yaşanıyor olması ve nedeninin bilinmiyor olması aynı şekilde kanser belirtisidir.

Yemek Borusu Kanseri Risk Faktörleri

Yemek borusu kanseri risk faktörleri arasında erkek cinsiyeti var. Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla kanser riski görülmüştür. Bu durumun nedeni ise erkeklerin kadınlara göre daha fazla sigara içmesi olarak gösterilmiştir. 65 üstü yaş, obezite, alkol tüketimi ve sigara içme direkt olarak bu kanser türünü tetikleyen durumlar arasındadır.

Yemek Borusu Kanseri Tanı

Hangi yöntemler ile tanı konuyor? Yemek borusu kanseri, özefagusun teşhisinde kullanılan tanı yöntemleri aşağıda verilmiştir.

  • İlaçlı Film: Özefagusun ilaçlı filminin baryumlu özefagus çekilmesi
  • Endoskopi: Optik ışıklı kamera ile özefagus incelenerek, patolojik tanı için parça alınır.

Yukarıda verilen yöntemler ışığında, yemek borusu kanseri teşhisi konabilir. Ardından tedavi yöntemi için kanserin evresi, kişinin yaşı gibi durumlar da göz önünde bulundurularak tedavinin başlaması sağlanır.

Etiketler:, , , ,