Pankreas Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:02

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri, kanser türleri arasında yer alıyor. Peki, belirtileri neler? Hangi risk faktörleri etkisi altında? İşte pankreas kanserine dair detaylar…

Pankreas Kanseri Belirtileri

İlk olarak pankreas kanseri belirtileri kapsamında bilgi sahibi olmalısınız. Bir ya da birkaçının gözlenmesinin yanı sıra, bu belirtiler ışığında mutlaka doktor kontrolünün olması önemlidir.

Belirtiler;

  • Açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk ve iştahsızlık durumlarının etkili olması
  • İdrarda ve ciltte sararmanın olması
  • Üst – Orta karında ağrı, sırf bölgesinde ağrı olması

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri

Risk faktörü, kanser oluşumunu tetikleyen durumların olmasıdır. Bakıldığında pankreas kanseri risk faktörleri kapsamında, direkt olarak sigara içme görülüyor. Sigara ve tütün kullanımının bu kanseri tetiklediği biliniyor. Kronik uzun süreli pankreas iltihabının olması da aynı şekilde kanser oluşumuna neden olabiliyor. Uzun süreli tip2 diyabet tanısı bulunması ya da bazı genetik hastalıkların görülmesi kanserin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Pankreas Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Hangi yöntemler ile tanı konur? En sık kullanılan yöntem görüntüleme yöntemidir denebilir. Yani sonuca varmak için röntgen, tomografi, ultrason ve MR yöntemleri ile teşhisin konması mümkün olacak.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Her hastada farklı kanser durumu, kanserin evresi, yeri değişir. Ayrıca hastanın yaşı, cinsiyeti de uygulanacak olan tedaviyi etkiler. Radyoterapi, cerrahi yöntemler, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri ile pankreas kanseri tedavisi gerçekleşebilir. İnceleme yapılacaktır.

Etiketler:, , , ,