Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:47

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Yavaş yavaş gelişim gösteren rahim ağzı serviks kanseri, erken teşhis ile tedavi edilebilir. Peki, bu kanser türünün belirtileri, risk faktörleri neler?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri için belirtiler önemli. İlk olarak vajinal kanama, bu kanser türünde en sık görülen kanser türleri arasında. Bunun dışında beklenmeyen ya da anormal olan bir vajinal akıntı da aynı şekilde kanserin göstergesi olabilir. Pelvik (alt karın bölgesinde) görülen ağrıların olması. Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da lekelenmenin olması gibi durumlar direkt olarak bu belirtiler arasında yer alıyor.

Rahim Ağzı Servis Kanseri Risk Faktörleri

En önemli risk faktörü HPV enfeksiyonunun olmasıdır. Bunun dışında elbette farklı risk faktörleri de bulunuyor. Sigara içmek, HIV enfeksiyonunun olması, rahim ağzı kanserine dair bir aile öyküsünün olması, Clamidya enfeksiyonunun olması da aynı şekilde rahim ağzı kanseri risk faktörleri arasında yerini alıyor.

Rahim Ağzı Servis Kanseri Tedavisi

Farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması, kişinin hastalığının hangi aşamada olduğuna göre değişmekte. Bunun için kanserin evresi, kişinin yaşı, farklı bir hastalığı olup olmadığı gibi durumlara göre tedavinin gerçekleşmesi mümkün.

Rahim Ağzı Kanseri Tanı

Tanının konması için kolposkopi yapılır. Bu aşamada ışıklandırılmış bir mikroskop kullanılır ve doku incelenir. Rahim ağzı kanseri tanısı konması için ultrason, MR gibi uygulamalar da yapılabilir.

Etiketler:, , , , ,