Safra Kesesi Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:39

Safra Kesesi Kanseri

Karaciğerin altında bulunan armut şeklindeki yapı safra kesesidir. Safra kesesinin görevi karaciğeri çıkardığı safrayı geçici olarak toplamaktır.
Safra kesesi kanseri ise bu alanda hücre üretiminin çok fazla ya da eksik olması ile tümör oluşumunun gerçekleşmesidir. Peki, belirtileri nedir? Risk faktörleri nelerdir?

Safra Kesesi Kanseri Risk Faktörleri

Hangi durumlar riskin artmasına neden olur? Bakıldığında uzun süre safra kesesinde taş bulunması, tahrişten ötürü bu şekilde kanseri hücrelerini oluşumuna neden olabilir. Ayrıca kadın cinsiyet için de riskin daha yüksek olduğu bilinmelidir. İleri yaş ve obezite problemi, bu kanser türünün görülmesinde tetikleyici unsurlar arasındadır.

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri

Kanserin oluşumunu gösteren bazı belirtiler olabilir. Safra kesesi kanseri belirtileri arasından birkaçının aynı anda görülüyor olması, doktor kontrolü gerektirir. Örneğin karın ve göbek ağrısı, cilt ve gözeneklerde sararma bu kanser türünün belirtileri arasında. Ayrıca bulantı ve kusma, göbek bölgesinde ele gelen kitle de aynı şekilde kanserin habercisi olabilir.

Safra Kesesi Kanseri Tedavi

Kanser teşhisinin konmasının ardından tedavi doktor kontrolünde olur. Doktorun belirlemiş olduğu uygun yöntem ve teknikler ile tedavi başlar. Her hastada farklılık gösterebilir. Hastalığın evresi, hastanın yaşı, diğer sağlık sorunları tedavinin belirlenmesinde önemli kriterler arasında. Radyoterapi, kemoterapi gibi yöntemler safra kesesi tedavisi kapsamında tercih edilebilir.

Doktor kontrolünde farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün…

Etiketler:, , , ,