Safra Yolu Kanseri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:44

Safra Yolu Kanseri

Safra yolu kanseri teşhisi nasıl konur? Tanının konması için kullanılan tetkik ve yöntemler nelerdir? İşte sorularınızın yanıtı…
Safra yolu kanseri için tetkik ve yöntemlerin uygulanması şu şekilde olacak. İlk olarak kan tetkikleri yapılır. Karaciğer fonksiyon testleri, CEA ve CA 19-9 belirteçleri, bilirubin yükselmesi söz konusu olabilir. Ultrason, MR, bilgisayarlı tomografi de farklı yöntemler ile uygulanır. Ayrıca kolanjiografi yapılarak safra kanallarının kontrol edilmesi, anjiyografi yapılması ile damar yapılarının görüntülenmesi sağlanabilir.

Safra Yolu Kanserini Tetikleyen Durumlar Nedir?

Diyabet, safra yolu kanserinin oluşumunu tetikler. Bunun dışında ilerleyen yaş, alkol kullanımı, aşırı kilo – obez olma durumu, ülseratif kolit ve chrohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları gibi durumlar da direkt olarak kanseri tetikleyen durumlardır.

Safra Yolu Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Safra yolu kanseri belirtileri için ilk olarak açıklanamayan kilo kaybı geliyor. Sonrasında cilt ve gözeneklerde sararma, ciltte kaşıntı, yağlı ve açık renkli dışkılama, iştahsızlık, bulantı, karın ağrısı, kusma, idrar renginde koyulaşma gibi durumlar direkt olarak görülebilecek olan belirtiler arasındadır. Elbette bu belirtilerin bir ya da birkaçının görülmesi teşhisin konması için yeterli değildir. Mutlaka destek alınması, doktor kontrolünün olması önemlidir. Göz önünde bulundurarak, muayene olmak isteyebilirsiniz.
Safra yolu kanseri tedavisi farklı yöntemler ile olacaktır. Doktor kontrolünden sonra tedavi belirlenecektir.

Etiketler:, , ,